גירוי חשמלי לטיפול בבריחת שתן

הומאופתיה קלאסית היא שיטת טיפול מדויקת ועוצמתית.
ההומאופתיה מאבחנת את המטופל בצורה יסודית ומבינה את מקור ושורש המחלות.
ההומאופטיה משנה את חייו של המטופל ומחזירה אותו לאיזון בריאות ושמחה .

גירוי חשמלי לטיפול בבריחת שתןגירוי חשמלי משמש לטיפול בבריחת שתן באמצעות שליחת זרם חשמלי אל העצבים בגב התחתון או בשרירי האגן המעורבים במתן שתן. ניתן לטפל בגירוי חשמלי באופן עצמאי בבית באמצעות הצבת יחידה נושאת אלקטרודה בנרתיק או בפי הטבעת.

עיתוי הטיפול והימשכותו משתנים בהתאם למצב. לדוגמא, טיפול רגיל יכול להיות מורכב מתהליך בן 12 שבועות, כאשר המטופלת נדרשת לבצע את הטיפול במשך רבע שעה פעמיים ביום. סוג טיפול זה משמש לדחף ובריחת שתן במצב בינוני.

הגירוי החשמלי גורם לשרירים להתכווץ, ויוצר אפקט הדומה לתרגילי קיגל, אשר מחזקים את השרירים באמצעות כיווצים בתדירות גבוהה. הגירוי יכול אף לעודד את צמיחת תאי עצב הגורמים לשרירים להתכווץ.

טיפול זה משמש לבריחת שתן חמורה או לפעילות יתר של שלפוחית, כאשר שום טיפול אחר לא עזר. הרופא מחדיר ממריץ חשמלי דמוי קוצב לב, מתחת לעור מעל הישבן. המכשיר מחובר באמצעות אלקטרודות אל העצב, אשר שולחות פולסים לגב התחתון, שבו מצויים העצבים האחראים לאחסון שלפוחית השתן והתרוקנותה.

מטרת הטיפול

גירוי חשמלי לטיפול בברית שתן נועד לטפל בבעיות פעילות יתר של השלפוחית; בריחת שתן בינונית עד חמורה, דחף השתנה בלתי נשלט ומתח נפשי הגורם לבריחת שתן.

כיצד עובד הטיפול?

גירוי חשמלי בנרתיק או בפי הטבעת מיושם בעיקר בקרב נשים הסובלות מדחף השתנה בלתי נשלט ומתח המעורר דליפת שתן. מספר מחקרים מצאו כי הטיפול יעיל לסיוע בהפחתת תדירות בריחת השתן. הטיפול נחקר גם בקרב גברים אך לא נמצאה הוכחה ליעילותו.

סיכונים

גירוי חשמלי בנרתיק או בפי הטבעת עלול לגרום לכאב, רגישות ודימום. הסיכונים הכרוכים בגירוי עצבי הגב התחתון כוללים כאבים בעת השתלת המכשיר, תזוזת המכשיר ממקומו המקורי וזיהום.

מרכיבי המכשיר

המכשיר האלקטרוני לטיפול בבריחת שתן מורכב מערוצים ביניהם ניתן להחליף בהתאם למורכבות הטיפול בסוג הספציפי של בריחת השתן. קיים ערוץ אשר מזוהה עם חיזוק וחיטוב רקמה התוקפת את רצפת האגן, וערוץ המעורר את הרפלקס המעכב מתן שתן. ערוץ זה נועד להרגיע פעילות יתר של השלפוחית. יש להתייעץ עם הרופא על מנת לקבוע את אופן הטיפול המיוחד על פי החלפה לסירוגין בין הערוצים.

עוצמת התאמת המכשיר תלויה בכמות האנרגיה הנדרשת על מנת להשיג את תגובת השרירים הרצויה. רמה זו נקבעת בנפרד לכל מטופלת. הרופא ינחה את המטופלת באופן הגברת העוצמה עד שהיא חשה בהתכווצות האגן.

בדרך כלל מזוהה התחושה כהידוק או הרמת רצפת האגן. בעת השימוש בערוץ חיזוק רקמת רצפת האגן, מתוארת התחושה לעיתים קרובות כתחושת הקשה, אך תחושות אלו אינן מזיקות או בלתי נעימות.

מרכיבים נוספים של המכשיר כוללים:

מנגנון בקרה רציפה – המספק גירוי רצוף תוך קביעת רמת האינטנסיביות המתאימה.

נקודת אור – המופעלת כאשר ההתקן סיים את פעילותו.

מחזור עבודה הדומה לתרגילי חיזוק האגן – בדומה לפעולת התרגילים, השרירים זקוקים לזמני רגיעה בין כל התכווצות. מחזור העבודה הוא משך הזמן הכולל של מחזור הגירוי, בתוספת מחזור המנוחה. המכשיר מתוכנת מראש לחמש שניות של גירוי, ולאחריהן עשר שניות מנוחה.

משך הטיפול – הטיפול מותאם באופן אישי לכל מטופלת באמצעות הרופא. המכשיר כבה באופן אוטומטי לאחר חצי שעה של פעילות. כאשר נקבעים זמני טיפול קצרים יותר, ניתן לכבות את המכשיר באמצעות סיבוב ידית כוונון העוצמה לאפס.

נקודות מחשבה לפני הטיפול

טרם ההתנסות בטיפול של גירוי חשמלי לבריחת שתן, מומלץ להתייעץ עם הרופא לגבי אפשרויות טיפול אחרות. טיפול התנהגותי, או פעילות גופנית, כגון אימון שלפוחית השתן או תרגילים לרצפת האגן באמצעות תרגילי קיגל, אינם טיפולים פולשניים, הם ניתנים לביצוע בבית, הם זולים ונעדרי תופעות לוואי.

טיפול יעיל נוסף בבריחת שתן קלה עד חמורה הינו טיפול בגלי רדיו. להרחבה בנושא: טיפול בגלי רדיו לבריחת שתן

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of רינת בר-לב
רינת בר-לב

מומחית לטיפול בבריחת שתן למבוגרים, מתבגרים וילדים. רינת עם נסיון רב בהתמודדות עם בעיות שליטה על הסוגרים.