השפעת מצב נפשי על תופעת בריחת שתן

בחירת טיפול זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בבריחת שתן!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

השפעת מצב נפשי על תופעת בריחת שתןמחקרים אודות הקשר בין בריחת שתן וחרדה מראים שבעוד שהפרעות חרדה צפויות לגרום לבריחת שתן, גם בריחת שתן היא סיבה לחרדה. העדר שליטה בסוגרים הוא תופעה טבעית הניתנת לטיפול אך היות ובתקשורת מצב זה מצטייר כבדיחה או מצב מביש, הסובלים מהבעיה חשים כאילו יושמו ללעג אם יפנו לקבלת סיוע, ולכן הם מאריכים את סבלם ומגבירים את החרדות הקשורות לבריחת השתן.

שליטה בסוגרים ומצב נפשי

בעוד שבריחת שתן כתוצאה מחרדה היא מצב נדיר, הסובלים מהבעיה חווים לעיתים קרובות חרדה עמוקה ומבוכה כשהתקפי הבריחה שלהם מתרחשים. למרות שמספר מחקרים הניבו תוצאות חד משמעיות באשר לייחס בין בריחת שתן לבין חרדה, מחקרים אחרים ממחישים קשר פחות סביר.

במחקר שעקב אחר נשים מעל גיל ארבעים, המשתתפות ענו על שאלון שכל שאלות אודות בריאותן הכללית, תסמינים בדרכי השתן ורמת חרדה ודיכאון. החוקרים מצאו קשר בין חלק מהנשים שחוו בריחת שתן, לבין הצגת תסמינים המרמזים על הפרעות נפשיות.

בריחת שתן והשפעה על חרדה וחיים חברתיים

במחקר אחר שעקב אחר נשים הסובלות מבריחת שתן, 31% מהמשתתפות חוו בריחת שתן במצבים פרטניים כולל בעת חרדה, קיום יחסי מין או שינה. בנוסף, רוב הנשים נמנעו לחלוטין מפעילויות חברתיות וממגעים אינטימיים.

בעוד שמחקרים אלו מצביעים על העובדה לפיה בריחת שתן קשורה לחרדה, במחקר שעקב אחר גברים ונשים מעל גיל חמישים, החוקרים גילו שמשתתפי המחקר, שנבחרו באקראי, חוו קריטריונים סטנדרטיים להפרעות חרדה שהתבטאו בבריחת שתן, בהשוואה לאנשים ללא הפרעת חרדה. ממצאים אלו העידו כי חרדה עשויה להיות הגורם לבריחת שתן.

מסקנות המחקרים

מחקר אחר עקב אחר 65 גברים ונשים בבריטניה, שסבלו מבריחת שתן, וחשף ראיות שהצביעו שוב על הסבירות הגבוהה יותר של אי שליטה על הסוגרים בקרב נשים, וכן על קשר משמעותי בין בריחת שתן לבין דיכאון, בקרב גברים ונשים כאחד.

מחקרים אלו מצביעים על העובדה לפיה בריחת שתן מתואמת עם חרדה, דיכאון ובעיות חברתיות בחלק מהמקרים אם לא בכולם. בעיה זו נפוצה יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים, ויש בה כדי למנוע מאדם בריא לעסוק בפעילויות מהן הוא נהנה בדרך כלל.

יחד עם זאת, המחקרים אינם מאשרים את הסיבה או ההשפעה, ואפשרי שאנשים הסובלים מבריחת שתן הם בעלי סיכוי גבוה יותר לסבול גם מהפרעות נפשיות, ולא להיפך.

גורמים אפשריים לבריחת שתן

כיום ידוע נתון אחד לגבי חרדה: במצב חמור, היא מכבה חלק מהמוח השולט על תפקוד מערכת השתן. לכן, בתקופות חרדה קיצונית, אין זה נדיר לחוש את הצורך ללכת לשירותים, אך די נדיר לא לשלוט בסוגרים טרם ההגעה לשירותים, למעט במקרי פחד קיצוני, כגון במצב של חיים או מוות.

תיאוריה אחת מציעה שכשאנשים מזדקנים, ויכולתם למנוע בריחת שתן הולכת ופוחתת, המצב הופך להיות סביר יותר. ועדיין, מדובר בניחושים, ולא ידוע מתי או מדוע בריחת שתן מתרחשת, או אם חרדה היא הגורם, ההשפעה או שניהם.

הפחתת השפעות נפשיות על בריחת שתן

אם בריחת שתן גורמת לחרדה בשל הרעיון לפיו המצב מעיד על חולשה גופנית או אובדן שליטה אישית, מומלץ לנקוט בפעילויות חיוביות המסייעות להשבת השליטה. פעילויות אלו כוללות:

מדיטציה – מספקת הזדמנות לנקות את הראש מדאגות. היא כרוכה גם במשמעת פיסית כגון ישיבה ושליטה בקצב הנשימה ולעיתים אף בקצב הלב, המובילה לתחושת שליטה ביעילות היבטי הגוף.

פעילות גופנית עדינה – ניתנת לביצוע בקבוצה או בבית, ושומרת על כושר הגוף. הפעילות משחררת גם אנדורפינים במוח, חומרים כימיים המקדמים חשיבה חיובית.

 

אז מה היה לנו בכתבה:

רינת בר-לב

רינת בר-לב

מומחית לטיפול בבריחת שתן למבוגרים, מתבגרים וילדים. רינת עם נסיון רב בהתמודדות עם בעיות שליטה על הסוגרים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב