שלפוחית לוחצת – דליפת שתן כתוצאה ממלאות יתר של השלפוחית

בחירת טיפול זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בבריחת שתן!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

שלפוחית לוחצת – דליפת שתן כתוצאה ממלאות יתר של השלפוחיתמצב של דליפת שתן במהלך היום או הרטבת המיטה בלילה, מעידה על תסמיני שלפוחית לוחצת, או בריחת הצפה, שהיא אחד ממספר סוגי בריחת שתן או חוסר שליטה על מתן שתן. מצב זה מתרחש כשאדם אינו מצליח לרוקן את השלפוחית לחלוטין, מה שמוביל להתמלאות יתר של השלפוחית, ודליפה באופן בלתי צפוי.

אדם עשוי שלא לחוש שהשלפוחית שלו מלאה, והדליפה, הגורמת למבוכה וחוסר נוחות, אינה הבעיה היחידה. דליפת שתן משלפוחית לוחצת היא קרקע פורייה לחיידקים, במצב הגורם לזיהומים חוזרים ונשנים בדרכי השתן.

הגורמים לשלפוחית לוחצת

בניגוד לסוגי בריחת שתן אחרים, מצב של שלפוחית מלאה נפוצה יותר בקרב גברים מאשר נשים. הסיבה הנפוצה ביותר היא ערמונית מוגדלת, המעכבת את זרימת השתן מחוץ לשלפוחית. סיבות אפשריות נוספות כוללות:

חסימות השופכה – הצינור הנושא את השתן מהשלפוחית אל מחוץ לגוף עשוי להיחסם כתוצאה מגידולים, אבנים בדרכי השתן, רקמת צלקת, נפיחות מזיהום או סטיות הנגרמות כתוצאה מבעיות בשלפוחית השתן הנובעות מבעיות בטן.

חולשת שרירי שלפוחית – המסוגלים ללחוץ על שלפוחית שתן ריקה.

פגיעה עצבית – המשפיעה על שלפוחית השתן.

נזק לעצבים ממחלות – כגון סוכרת, אלכוהוליזם, מחלת פרקינסון, טרשת נפוצה או ספינה ביפידה.

תרופות – כולל מספר תרופות נגד פרכוסים וכן תרופות נוגדות דיכאון, המשפיעות על שליחת אותות עצביים אל שלפוחית השתן.

אבחון שלפוחית לוחצת

במצב של בעיות בריחת שתן, יש להתייעץ עם הרופא כדי לקבוע את סוג הטיפול הטוב ביותר. לאחר בדיקת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית, הרופא יבצע בדיקה גופנית לאיתור סימני נזק לעצבים המשפיעים על שלפוחית השתן ופי הטבעת. בהתאם לממצאים, הוא יפנה את המטופל לאורולוג, רופא המתמחה במחלות דרכי השתן, או לנוירולוג, רופא המתמחה באבחון וטיפול במחלות מערכת העצבים. הבדיקות כוללות:

מבחן לחץ לשלפוחית השתן – הרופא יבדוק מצב של איבוד שתן בעת שיעול.

צנתור – לאחר הליכה לשירותים וריקון שלפוחית השתן, הרופא מחדיר קטטר כדי לבדוק אם יוצא יותר שתן. שלפוחית שאינה מרוקנת לחלוטין עשויה להצביע על בריחת הצפה.

בדיקת שתן ותרבית שתן – טכנאי מעבדה בודקים את השתן לאיתור זיהומים, ליקויים אחרים או ראיות לאבנים בכליות.

אם האבחנה עדיין אינה ברורה, הרופא יורה על בדיקות להערכת התכווצויות בשלפוחית השתן, לחיצה על השלפוחית, בדיקת זרימת שתן, אותות עצביים ותסמיני דליפה.

טיפולים לשלפוחית לוחצת

הטיפולים עשויים להיות מורכבים, אך חלק מהגברים הסובלים מערמונית מוגדלת, מטופלים עם סוגי תרופות מקבוצת חוסמי אלפא אדרנרגיים, המסייעת להרפיית השרירים בבסיס השופכה ומאפשרת לשתן לעבור מהשלפוחית.

אם התרופות אינן מקלות בריחת הצפה, הרופא ישתמש בקטטר להבטחת ריקון מלא של שלפוחית השתן במהלך ההשתנה. קטטר הוא צינור דק ביותר, אותו יכול המטופל למקם בעצמו על השופכה. הרופא או האחות מלמדים כיצד לבצע צנתור עצמי בתהליך פשוט. צנתרים לשימוש חד פעמי קטנים מספיק לנשיאה בארנק או בכיס וקלים להשלכה לאחר השימוש. ניתוח נקבע אם בריחת הצפה נגרמת כתוצאה מסתימה, כגון הגדלת ערמונית.

אז מה היה לנו בכתבה:

רינת בר-לב

רינת בר-לב

מומחית לטיפול בבריחת שתן למבוגרים, מתבגרים וילדים. רינת עם נסיון רב בהתמודדות עם בעיות שליטה על הסוגרים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב