בלקמיד – לטיפול בבריחת שתן

בחירת טיפול זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול בבריחת שתן!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אנשים רבים, ובייחוד נשים רבות מכירות את אותה תחושה חמימהבלקמיד ולא נעימה שמבשרת בדרך כלל רק דבר אחד "שוב ברח לי". התופעה הלא נעימה הזו מכונה בשפת העם בריחת שתן והיא נגרמת כתוצאה ממנגנונים שונים שתוצאתם היא אחת- קיימת בעיה לשלוט בצורה מלאה על פעולת ההשתנה.

מדוע יש בריחת שתן במאמץ?

שלפוחית השתן שלנו ממוקמת באזור האגן והיא עטופה בשריר. במצב תקין אנחנו לא מרגישים את שלפוחית השתן שלנו אולם כאשר היא מגיעה לרף של מילוי מסוים בשתן, הגוף שלנו מקבל ממנה אותות שכדאי לחפש את השירותים הקרובים.

המבנה של השופכה (הצינור שמוביל אל השתן מהשלפוחית אל מחוץ לגוף) הוא כזה שמאפשר שליטה על פעולת ההשתנה- אנחנו יכולים לכווץ באופן רצוני שריר שנמצא סביבה וכך להחליט מתי אפשר לשחרר ולאפשר לשתן לצאת.

ישנם מצבים לא תקינים בהם האות שמגיע למוח מהשלפוחית ואומר לנו להתחיל להתקדם לעבר השירותים לא מגיע מוקדם מספיק, וכתוצאה מכך השתן "בורח". מצבים אחרים יכולים להיות בגלל בעיה מבנית בשריר שמאפשר לנו לשלוט על מתון השתן. בגלל בעיה זו הוא לא מתכווץ בצורה תקינה ולא מאפשר סגירה הרמטית של הצינור מוביל השתן ולכן השתן בורח.

פרט לכך, גם לחץ חיצוני על השלפוחית משחק תפקיד. כולנו יודעים שכאשר השלפוחית שלנו מלאה, מאוד לא מומלץ ללחוץ על הבטן כי הסיכוי לבריחת שתן במצב כזה הוא גבוה. לחץ על השלפוחית יכול להגיע גם מתוך הגוף עצמו על ידי הפעלה של שרירי הבטן.

כיווץ שלהם מעלה את הלחץ התוך בטני שלוחץ גם על השלפוחית ולכן תחושת התכיפות למתן שתן עולה. מצבים מוכרים מחיי היום יום שגורמים לכיווץ שרירי הבטן ועלייה בלחץ התוך בטני הם כאמור: צחוק, עיטוש, שיעול חזק ועוד.

טיפול בבלקמיד

ישנם טיפולים רבים המסייעים לאלה הסובלים מדליפת שתן במאמץ. אחד מהטיפולים שהיו מקובלים עד כה הוא ניתוח לטיפול בבירחת שתן, אשר במהלכו דרכי השתן מוצרות והשרירים סביבם מחוזקים. נשים רבות נמנעו מלעבור את הניתוח מתוך הפחד שכרוך בהרדמה כללית ומפחד מסיבוכיו האפשריים של הניתוח. כיום, לאותן נשים מוצע פתרון חדשני שמבטל את הצורך בניתוח ומבטיח איכות חיים כמעט זהה לזו שלאחר הניתוח.

הטיפול בבלקמיד הוא טיפול חדשני שמבוצע בארץ בשנתיים האחרונות בלבד. מדובר בפרוצדורה המבוצעת על ידי רופא אורוגניקולוג (רופא בעל התמחות בתחום האורולוגיה ודרכי השתן וכן בגינקולוגיה) תחת הרדמה מקומית בלבד ללא צורך באשפוז.

הליך הטיפול

בתהליך הנ"ל המטופלת מקבלת הרדמה מקומית לאזור האגן והרופא חודר עם מחט אל צינור השופכה שלה (הצינור שמוביל את השתן משלפוחית השתן אל מחוץ לגוף). דרך המחט, ותחת בדיקת ציסטוסקופיה המדגימה את השלפוחית ודרכי השתן, הרופא מזריק אל תוך השופכה חומר בשם בלקמיד.

הבלקמיד הוא חומר סינתטי דמוי קולגן (חומר המהווה חלק ניכר מרקמות החיבור הטבעיות שקיימות בגוף בכלל ובדרכי השתן בפרט) שמקורו הוא בכלל מתעשיית הניתוחים הפלסטיים- הבלקמיד שימש בעבר ומשמש עד היום לצורך של החלקה ומילוי קמטים, ורק לאחרונה התברר כי ניתן להשתמש בו לצורך פרוצדורות נוספות.

כאמור, ההזרקה של בלקמיד אל השופכה מתבצעת תחת הנחייה של סיב אופטי בכדי שהרופא יוכל לראות במדויק להיכן הוא מזריק את החומר. הבלקמיד המוזרק לשופכה מצר את הפתח דרכו שתן יכול לעבור, ועל ידי כך מפחית בצורה משמעותית את האפשרות של שתן לברוח בזמן מאמץ או עלייה בלחץ התוך בטני.

הטיפול נמשך דקות ספורות ולאחריו המטופלת נשארת להשגחה למשך שעות בודדות ובמידה ואין סיבוכים היא משתחררת לביתה. מחקרים מראים כי הטיפול מראה תוצאות יעילות בקרב כ- 80% מהנשים שעברו אותו. מדובר באחוז לא מבוטל ביחס לטיפולים שאינם פולשניים. ניתן לעבור את התהליך בבתי חולים של קופ"ח כללית או במימון חברות ביטוח פרטיות.

בלקמיד

אז מה היה לנו בכתבה:

רינת בר-לב

רינת בר-לב

מומחית לטיפול בבריחת שתן למבוגרים, מתבגרים וילדים. רינת עם נסיון רב בהתמודדות עם בעיות שליטה על הסוגרים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב